Łupież pod lupą. Czym jest i dlaczego powstaje?

Obalamy mit- łupież nie powstaje z barku higieny lub zaniedbań w pielęgnacji włosów. Jest to choroba, którą w dodatku można się zarazić np. używaniem tego samego grzebienia, ręcznika lub spaniem na tej samej poduszce. Problem łupieżu dotknął przynajmniej raz niemal 50% ludzi. Za jego powstanie odpowiedzialne są mikroorganizmy należące do rodziny grzybów. Znajdują się one na powierzchni skóry głowy i nie powodują łupieżu, dopóki nie zetkną się z podrażnieniami i łojotokiem. Czasami wystarczy również, że nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości cynku i witamin z grupy B, czasami z kolei za łupież głowy odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne.

wlosy.jpgWyróżniamy dwie formy łupieżu:

1. Łupież suchy- jest nieco łagodniejszą odmianą, ponieważ nie towarzyszą jej stany zapalne skóry. Ma postać drobnych, suchych łusek o białej barwie, które z łatwością odrywają się od skóry głowy. Gromadzą się one na włosach i ramionach. Taki łupież może się pojawić, gdy mamy zbyt mocno wysuszoną skórę głowy, lub zbyt często używamy inwazyjnych, silnych szamponów oczyszczających. Alkohol zawarty w niektórych produktach do pielęgnacji włosów również bardzo nasila suchy łupież.

2. Łupież tłusty- ma postać żółtych, występujących w dużych skupiskach na skórze głowy łusek. Często towarzyszy mu łojotok i uporczywe swędzenie. Jest to nieco bardziej problematyczna forma łupieżu, która często wymaga interwencji dermatologa. Łupieżowi tłustemu najczęściej towarzyszy silne zapalenie skóry głowy, którego nie można lekceważyć.

Łupież często nasila się w zimie, kiedy mamy do czynienia z mrozem i suchym powietrzem grzejników. Skóra głowy często źle znosi również okrywanie jej grubą i ciasną czapką; grozi to jej przegrzaniem. Szampony przeciwłupieżowe są najskuteczniejszymi środkami kosmetycznymi do walki z łupieżem, ponieważ najlepiej aplikuje się za ich pomocą aktywne substancje o działaniu przeciwłupieżowym typu ketokonazol lub pirytionian cynku- regulują one pracę gruczołów łojowych, mają działanie przeciwgrzybiczne i ułatwiają oddzielanie się łupieżu od skóry głowy. Czasami jednak sam szampon nie wystarczy, dlatego warto uzupełnić pielęgnację włosów dotkniętych łupieżem o odpowiednio dobrane oleje lub wcierki.